Lengyelország Áfakulcs Számlázás
- HolaSzámla (www.holaszamla.hu)
- Lengyelország Áfakulcs Számlázás
Milyen áfakulcsot kell lengyel vevő esetén használni?
A számla áfakulcsa több tényezőtől függ, köztük a kibocsátó adózási formájától, az ügylet típusától, a teljesítés helyétől, a vevő adóalanyiságától és a vevő országától.
Ország Információk
Típus: EU tagállam
Általános helyi áfakulcs: 23%
ISO 3166-1 alpha-2 országkód: PL
ISO 3166-1 alpha-3 országkód: POL
Domain végződés: .pl
Angol országnév: Poland
Magyar országnév: Lengyelország
Magyar hivatalos országnév: Lengyel Köztársaság
Főváros: Varsó
Hivatalos pénznem kód: PLN
Lakosság: ~ 38 millió fő
Közösségi adószám formátum: PL9999999999
Cég vevő
- Termék értékesítés
Érvényes közösségi adószámmal rendelkező vevő esetén, ha igazolható, hogy a termék elhagyta az országot, akkor általában 0% adómentes. Ha nem tudjuk igazolni ezt, akkor kiállítható a számla a belföldön érvényes, például 27% áfakulccsal is, KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes
- Szolgáltatás nyújtása
Vállalkozások közötti szolgáltatásoknál főszabály szerint az igénybevevő székhelye határozza meg az áfát, ezért általában 0% áfa tv. hatályán kívül mivel fordított adózásról van szó. Ez alól kivételek: szálláshely szolgáltatás, személy szállítás, közlekedési eszköz bérbeadás, vendéglátó-ipari szolgáltatások.
Magánszemély vevő
- Termék értékesítés
Ha az értékesítés volumene nem ér el egy bizonyos értékhatárt, akkor a magyar áfakulcsot kell alkalmazni, például 27% vagy KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes, az összeghatár feletti értékesítések esetén pedig, ha az eladó a terméket a vevőhöz elfuvarozza / elfuvaroztatja, akkor a vevő országa szerinti adókulcs 23% felszámítása szükséges.
- Szolgáltatás nyújtása
Alapszabályként a szolgáltatást nyújtó cég székhelye szerinti, magyar áfakulcsot kell alkalmazni, például 27%, KATA vállalkozó kibocsátó esetén pedig 0% alanyi adómentes Ez alól kivétel a távközlési szolgáltatások, tárhely és honlap üzemeltetés, műsorszolgáltatás, elektronikus szolgáltatás, szoftver, kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási és sportszolgáltatások, melyek esetében az adófizetési kötelezettség ott keletkezik, ahol a tevékenységet ténylegesen végzik, például külföldön, ekkor az áfakulcs 23%.
Számlázás lengyel vevőnek
Áfakulcs
Ha olyan számlát szeretne kiállítani, ahol a vevő országa a 38 millió fő lakosú Lengyelország (Lengyel Köztársaság), akkor az EU tagállamba (közösségen belüli) történő számlázás szabályait kell alkalmazni. Az ország általános helyi áfakulcsa 23%, de ezzel csak magánszemélynek történő számlázás esetén kell foglalkozni. Az áfakulcs megállapításához figyelembe kell venni, hogy áru eladásáról vagy szolgáltatásról történik-e a számla kiállítás, valamint hogy a vevő rendelkezik-e közösségi adószámmal vagy sem, illetve számos különszabály vonatkozik az egyes speciális ügyletekre, továbbá az értékesítés volumene is befolyásolhatja az áfakulcsot. Termékek esetén fontos, hogy bizonyítható-e, hogy az áru elhagyta az országot. Szolgáltatások esetén pedig tisztázni kell, hogy a teljesítés melyik országban történik. Figyelni kell arra is, hogy nulla százalékos áfakulcsból számos különböző fajta létezik, melyeknek fontos adózási jelentőségük van. Javasoljuk, hogy külföldi vevő részére készülő számla kiállítása előtt mindenképpen konzultáljon könyvelőjével!
Külföldi számlák áfakulcsairól általánosságban itt olvashat.
Egyéb tartalmi követelmények
A számla pénzneme tetszőleges lehet, akár Lengyelország hivatalos PLN pénzneme is, vagy bármely deviza és valuta. A külföldi pénznemben történő számlázásra vonatkozó további információk deviza számlázás oldalunkon érhető el.
A számla nyelve lehet akár magyar, angol, vagy Lengyelország hivatalos nyelve is. A könyvelő (és az adóhivatal) munkájának támogatása érdekében azonban érdemes a lengyel vevő részére kiállított számlákat kétnyelvű szövegezéssel is ellátni.
Mivel Lengyelország uniós tagállam, így ha a vevő rendelkezik lengyel közösségi adószámmal, akkor azt a számlán fel kell tüntetni.
Ha banki átutalással történik a számla kiegyenlítése, akkor érdemes feltüntetni a bankhoz tartozó BIC/SWIFT kódot és a bankszámlaszám IBAN formátumú kódját is.
Ezeken felül az áfa törvény által általánosan előírt számla kötelező tartalmi elemeit kell figyelembe venni.